Geotermia Turek – wieści z budowy

„Wkrótce okaże się, jakie parametry ma woda geotermalna, do której dowierciliśmy się realizując drugi odwiert o długości 2665 metrów. Jednocześnie dobiega końca budowa ciepłowni geotermalnej” – poinformowało  PGKiM Sp. z o.o. w Turku.  

Drugi odwiert geotermalny pod nazwą Turek GT-2 jest już gotowy. Za około dwa tygodnie, kiedy ustabilizuje się lustro wody, pobrane zostaną próbki wody geotermalnej. Badane będą m.in. jej właściwości fizyko-chemiczne, temperatura, jak również znana będzie  wydajność otworu.
Niedługo też zostanie zdemontowana wiertnia. To pozwoli na rozpoczęcie prac związanych z zagospodarowaniem terenu i budową dróg wewnętrznych w sąsiedztwie budowanej ciepłowni geotermalnej.
Stopień zaawansowania prac budowlanych w powstającej ciepłowni określany jest na ponad 90%. Do wykonania pozostają jeszcze prace wykończeniowe w części socjalnej, dopięcie ostatniego z trzech układów technologicznych oraz ostatnie roboty przy technologii rurociągów i urządzeń. W marcu na budowę dojadą kluczowe urządzenia ciepłownicze. Kierownik budowy szacuje, że na koniec marca zakończone będą wszystkie prace technologiczne i do wykonania pozostanie połączenie poszczególnych branż w całość.
Na budynku ciepłowni widoczny jest już napis Geotermia Turek. Niemniej jednak zakończenie budowy ma nastąpić do końca tego roku, natomiast planowany termin uruchomienia ciepłowni to 30 czerwca 2026 roku.
Projekt pn. „Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertem Turek GT-1 i odwiertem Turek GT-2” jest dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Narzędzia dostępności